środa, 28 listopada 2018

Święta bez granic 2018

Wyjątkowa płyta, związana z charytatywną akcją radiowej Trójki „Święta bez granic 2018”, jest pełna muzycznych prezentów. Oprócz piosenek zaprzyjaźnionych z Trójką artystów (a nawet Trójkowych dziennikarzy - Wojciech Waglewski), z którymi w większości spotkaliśmy się podczas tegorocznego pamiętnego finału Festiwalu „Lato z Radiem” w Gdyni, znajdziemy tu dwa wyjątkowe utwory: premierową, nigdzie wcześniej niedostępną kolędę Pauliny Przybysz i najbardziej pozytywny i wzruszający utwór roku 2018 - duet Kayah - Zbigniew Wodecki „Chwytaj dzień”.

Dochód z płyty zostanie przekazany na pomoc dzieciom z Mariupola. Taki właśnie jest cel tegorocznej akcji radiowej Trójki i Fundacji Świętego Mikołaja.

Wojna z siłami prorosyjskimi na wschodzie Ukrainy trwa od 2014 roku. Mieszkańcy regionu ogarniętego działaniami zbrojnymi zmuszeni są do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia w innych częściach kraju. W wyniku walk na wschodzie Ukrainy do Mariupola uciekło ok. 100 000 osób, z czego większość to dzieci.

Najmłodsi cierpią z powodu chronicznego lęku i niepewności związanych z ostrzałami, walkami oraz zagrożeniem minami i niewybuchami. Doświadczenie czterech lat nieustającego konfliktu zostawiło trwały ślad w ich psychice. Żyją w bardzo trudnych warunkach, w nieustannym zagrożeniu.

Zachęcamy do zakupu tej charytatywnej płyty (także na prezent dla bliskich pod choinkę). Zestaw utworów sprawdzi się znakomicie w te świąteczne dni.

1. Przyjaciele Karpia 2018 – Karpie dwa
2. Ania Rusowicz i Adam Nowak – Trudne życzenia
3. Voo Voo – Niedziela
4. Julia Marcell – North Pole
5. Król – Całą ciszę / pokój nocny
6. Rebeka – Cavegirl
7. Majlo – Another Day
8. Oxford Drama – Velvet
9. Nixes – Circles
10. Pustki – O krok
11. Monika Borzym – Edith And The Kingpin
12. Kuba Badach – Wracam do siebie
13. Paulina Przybysz - Lulaj
14. Kayah i Zbigniew Wodecki – Chwytaj dzień


Majewska Alicja, Połomski Jerzy, Prus Łucja - Kolędy

Tradycyjne polskie kolędy w przepięknym opracowaniu Włodzimierza Korcza wykonują ulubieni artyści - Alicja Majewska, Łucja Prus i Jerzy Połomski. Nagranie z 1988 roku wciąż zachwyca swą urodą. Kameralny klimat, świetna jakość nagrania i genialne głosy przy akompaniamencie samego Włodzimierza Korcza na fortepianie to walory dla których warto zaprosić Artystów do stworzenia świątecznej atmosfery w domach. W takich aranżacjach bez problemu można kolędy wspólnie z płytą pośpiewać. Czas zacząć!

1. Pójdźmy wszyscy do stajenki
2. Bracia patrzcie jeno
3. Jezus malusieńki - Alicja Majewska
4. Lulajże Jezuniu
5. Jam jest dudka
6. Mędrcy świata - Jerzy Połomski
7. Dzisiaj w Betlejem
8. Cicha noc
9. Wśród nocnej ciszy
10. Jezusa narodzonego
11. Gdy śliczna Panna - Łucja Prus
12. Przybieżeli do Betlejem
13. Oj maluśki, maluśki - Jerzy Połomski
14. O gwiazdeczko - Alicja Majewska
15. Bóg się rodzi


Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości - Kiedyś to były święta

"Czesław Mozil i Grajkowie Przyszłości" to projekt, w którym dzieci ze szkół muzycznych z całego kraju, akompaniują muzykowi - Czesławowi Mozilowi. To akcja, która ma na celu zaprezentowanie młodych ludzi, którzy wybrali, często niełatwą drogę muzykowania. W ramach akcji rejestrowane są piosenki w wykonaniu dzieci z udziałem profesjonalnych muzyków, a także teledyski, wywiady oraz relacje video z planu zdjęciowego.

Czesław Mozil do wspólnego muzykowania zaprosił dzieci m.in. z Krakowa, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Pszczyny, Nowego Dworu Mazowieckiego, Kutna, Piły, Radzynia Podlaskiego, Lublina, Poznania i Warszawy. Usłyszymy różne składy: od chóru, przez orkiestrę akordeonową, klasę harf, flety poprzeczne, saksofony, klasy perkusji do orkiestr dętych i symfonicznych.

"Kiedyś To Były Święta" to 24 piosenki - jedna na każdy dzień adwentu (od 1 do 24 grudnia). Muzykującym dzieciom wokalnie towarzyszą m.in. Kuba "Quebonafide" Grabowski, Czesław Mozil, czy Zuza Jabłońska. Do każdego utworu został nagrany teledysk, prezentujący młodych bohaterów, w różnych sytuacjach muzycznych.

Czesław Mozil o projekcie: "Byłem normalnym chłopakiem grającym w piłkę i gry komputerowe, ale tym czymś, co mnie wyróżniało, była gra na instrumencie. Byłem uczniem szkoły muzycznej i miałem mega zajawkę na akordeon. To był mój magiczny świat Jest to projekt dalekosiężny, rozwojowy i futurologiczny, który będzie miał swoją kontynuację, bo widzę, jak ciepło jest przyjmowany przez dzieciaki, ich rodziców, nauczycieli i kolegów z branży. Czeka na nas kilkaset szkół muzycznych w całym kraju i setki tysięcy zdolnych dzieci, których talent warto i należy zaprezentować szerszemu gronu".

1. Kalendarz Adwentowy  (feat. Quebonafide)
2. Kiedyś to były Święta
3. Drugie zabicie karpia
4. Święta według nas (feat. Zuza Jabłońska)
5. Świąteczna premiera
6. Inna zabawa
7. Mikołaj za pasem
8. I am prezent
9. Każdy ma swoje święta (feat. Julia Ciechowicz & Matheo)
10. Kaloryfer który gra
11. Sztuczna choinka
12. Jasełka
13. Wesoły świąd
14. Bałwany
15. A dzieci spać
16. Świąteczne przebieranki
17. Skarpetki pod choinkę
18. Reni ferie
19. Nie ma czasu
20. Łańcuchy jak kluchy
21. Podróby choinkowe
22. Ucieczka do Egiptu
23. Pastorałka 2018
24. Kolęda (feat. Malwina Jachowicz)


piątek, 16 listopada 2018

Weekend - Najpiękniejsze polskie kolędy

Najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu Radka Liszewskiego, twórcy i wykonawcy w jednej osobie zespołu Weekend. Edycja 2018 zawiera najnowszy świąteczny utwór Radka "Wielki dzień".

1. Gdy śliczna Panna
2. Hej kolęda, kolęda
3. Pójdźmy wszyscy do stajenk
4. Lulajże Jezuniu
5. Przybieżeli do Betlejem
6. Bóg się rodzi
7. Wśród nocnej ciszy
8. Gdy się Chrystus rodzi
9. Cicha noc
10. Jezus malusieńki
11. Wielki dzień


środa, 14 listopada 2018

Betlejem w Polsce - Jak w Betlejem

Album jest zapisem live słynnego przedsięwzięcia, prezentowanego w formie cyklicznej trasy koncertowej pod nazwą „Betlejem w Polsce”. Na coroczne, premierowe edycje trasy złożyło się dotychczas 26 koncertów, które obejrzało w największych halach Polski aż 126 000 widzów.

Nazwa albumu „Jak w Betlejem”, to zarazem tytuł najczęściej granego w zeszłym roku polskiego utworu bożonarodzeniowego. Premierowa płyta pojawia się na rynku w okresie Świąt Bożego Narodzenia i towarzyszy nowej edycji trasy koncertowej „Betlejem w Polsce 2018/2019”, w której wezmą udział tak znamienici artyści, jak m. in. Kayah, Kamil Bednarek, Bovska.

Album stanowi piękną i radosną formę kultywowania polskiej tradycji kolędowania. Znalazły się w nim najpiękniejsze kolędy i pieśni bożonarodzeniowe, które pochodzą z różnych epok, kultur i stron świata. Usłyszymy tu artystyczne perełki, na przykład starą hebrajską pieśń szabatową, kolędę starogrecką, czy też kolędy węgierską i czeską. Historyczne i współczesne utwory, w fenomenalnych muzycznych aranżacjach i opracowaniach literackich, stanowią o oryginalnym zróżnicowaniu płyty: każdy słuchacz odnajdzie tutaj taką tonację, jaka najbardziej odpowiada jego sposobowi przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

Wyjątkowa wartość „Jak w Betlejem”, to także efekt udziału i kreatywnej współpracy niezwykłych artystów: Natalii Kukulskiej, Kasi Moś, Darii Zawiałow, Mietka Szcześniaka, Beaty Bednarz, Mate.O, Agnieszki Musiał, Adama Krylika, Dany Vynnytskiej, Igora Herbuta. Wokaliści zaśpiewali z towarzyszeniem słynnej orkiestry kameralnej Aukso pod batutą Marka Mosia oraz międzynarodowego zespołu muzycznego pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego, który wspólnie z Mateuszem Mate. O Otrembą przygotował i opracował materiał. Artyści, którzy wzięli udział w nagraniu zrezygnowali z tantiem.

Dochód ze sprzedaży albumu ”Jak w Betlejem” zostanie przeznaczony na wsparcie dla osób potrzebujących. Kupując album „Jak w Betlejem”, pomagasz.

CD 1
1. Mesjasz – Wstęp Do Oratorium
2. Mesjasz
3. Głos Wdzięczny Z Nieba Wychodzi
4. Veni, Veni Emmanuel
5. Cudowna Różdżka
6. Lecha Dodi
7. Chrystus Sie Nam Narodził Dzisiaj
8. Tryumfy Króla Niebieskiego
9. Niebo Wykrzykuj
10. W Tę Noc (Dzisiaj Rodzi Sie)

CD 2
1. O Błogosławiony
2. Radosna Nowina
3. Dobry Wieczór Tobie
4. Czas Radości, Wesołści
5. Cóz To Za Dziecie
6. Złote Drzewko
7. Syn Został Nam Dany
8. Słuchaj, Brzmi Aniołów Piesń
9. Przyszedł Bezbronny Na świat
10. Król Wszechświatów
11. Jak W Betlejem (Radio Edit)



Chór Reprezentacyjny ZHP - Kolędy polskie

Fogg-Record ma zaszczyt przedstawić Państwu zbiór najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu Chóru Reprezentacyjnego Związku Harcerstwa Polskiego z solistami, między innymi Mieczysławem Foggiem, Michałem Szopskim, Władysławem Skoraczewskim. Kolędy zarejestrowano w roku 1946, w pierwszej wytwórni płytowej w wolnej Polsce - Fogg Record.

W 1945 roku Władysław Skoraczewski - harcerz, uczestnik Powstania Warszawskiego, śpiewak operowy związany z Teatrem Wielkim w Warszawie, pedagog i patriota - założył chór harcerski, który pod nazwą Centralny Zespół Artystyczny ZHP istniał do roku 1983. Wychowankowie druha Skoraczewskiego kontynuują działalność artystyczną do dnia dzisiejszego.

Prezentowany tutaj unikalny zbiór kolęd jest swego rodzaju lekcją historii. Czas, w którym dokonano tych nagrań to najważniejszy etap historii współczesnej naszego kraju, całej Europy i świata. Z nielicznych nagrań Fogg Record, zbiór kolęd to nie lada unikat, gdyż tylko jeden pełny komplet sześciu płyt - z dwoma kolędami każda - przetrwał do dnia dzisiejszego.

Te zrekonstruowane, na ile to było konieczne kolędy są świadectwem, jak w tamtych czasach tworzono nagrania muzyczne. Chcielibyśmy przybliżyć Szanownym Słuchaczom pieśni nagrane w warunkach technicznych znacznie odbiegających od dzisiejszych możliwości. Tworzone kiedyś, by nieść radość i zadumę, dziś brzmią jeszcze piękniej wprowadzając nas w atmosferę świąteczną w stylu retro.

1. Lulajże Jezuniu - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski, solista Mieczysław Fogg, opracowanie Wanda Opid-Hayer, sł. ludowe

2. Mędrcy świata - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski

3. Wśród nocej ciszy - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski

4. Witaj gwiazdko złota cz.I - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski, opracowanie Wanda Opid-Hayer, muz. Z. Noskowski, solista Michał Szopski

5. Jezus malusieńki - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski, opracowanie Wanda Opid-Hayer

6. Hej bracia czyli śpicie - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski, muzyka i słowa J. Krogulski, soliści Michał Szopski i Władysław Skoraczewski

7. Cicha noc - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski

8. Witaj gwiazdko złota cz.II - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski, opracowanie Wanda Opid-Hayer, muz. Z. Noskowski, solista Michał Szopski

9. Bóg się rodzi - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski, opracowanie Wanda Opid-Hayer

10. Hej w dzień Bożego nardzenia - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski, opracowanie Wanda Opid-Hayer

11. Anioł pasterzom mówił - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski, opracowanie Wanda Opid-Hayer

12. Pastuszkowie mili - Reprezentacyjny Chór Związku Harcerstwa Polskiego, dyr. Władysław Skoraczewski, muzyka i słowa J. Krogulski


piątek, 9 listopada 2018

Enej - Kolędy pod wspólnym niebem

Okres świąteczny bez wątpienia jest czasem wyjątkowym dla wszystkich, jednak poza aspektem rodzinnym, czy religijnym, jest również bardzo silną inspiracją dla artystów. W tym roku, po wielu latach zbierania odwagi, dobierania odpowiednich środków, przygotowywania brzmienia głosów i instrumentów, które wtargnąć mają w tak intymną przecież przestrzeń wigilijnego spotkania, zespół Enej przygotował płytę zawierającą autorskie aranżacje trzynastu kolęd i pastorałek.

Zbiór tradycyjnych utworów, w języku polskim i ukraińskim połączony został nazwą “Kolędy pod wspólnym niebem”, która wyjątkowo wyraziście ukazuje charakter pomysłu na przedstawienie znanych wszystkim melodii. Zespół po raz kolejny w swojej muzycznej przygodzie sięgnął po gatunkowy eklektyzm, nie bojąc się nawiązywania do przeróżnych stylów, mając jednocześnie pełną świadomość przywiązania do bliskich wszystkim, tradycyjnych linii melodycznych.

Dwujęzyczność albumu również nie pozostaje bez znaczenia, część muzyków z radością i dumą podkreśliła w ten sposób swoje pochodzenie, co jedoncześnie dało wyraz temu, jak bliska więź łączy nas ze wschodnimi sąsiadami.

“Kolędy pod wspólnym niebem” wypływając z wielokulturowej przystani zespołu Enej niosą dobrą nowinę całemu światu, niosą pasterską pieśń rozświetlaną blaskiem ognisk nie zważając na granice, podróżując pod, należącym przecież do wszystkich, niebem. A mówiąc prościej - album ten jest ciepły, rodzinny, pełen spokoju i harmonii, które tak pasują do świątecznego czasu.

Niezależnie zatem od tego, czy wigilia jest religijnym obrzędem, czy po prostu rodzinnym spotkaniem, czy towarzyszy jej brzmienie wielu głosów, czy cichy śpiew wąskiego grona najbliższych, czy zdominowana jest przez nowoczesność, czy mocno trzyma się tradycji, “Kolędy pod wspólnym niebem” zadomowią się znakomicie wszędzie, wystarczy tylko zaprosić je pod dach.

1. Gdy się Chrystus rodzi
2. A wczora z wieczora
3. Pójdźmy wszyscy do stajenki
4. Gdy śliczna Panna
5. Boh sia razdaje
6. Skrzypi wóz
7. Wśród nocnej ciszy
8. Mizerna cicha
9. Przybieżeli do Betlejem
10. Wo weflejemi
11. W żłobie leży
12. Bóg się rodzi
13. Gore Gwiazda Jezusowi


Warszawska Orkiestra Sentymentalna - Śpiewnik kolędowy

Oddajemy w Wasze ręce płytę kolędową wraz ze śpiewnikiem. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do pełnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Chcemy dzielić się z Wami radością wspólnego kolędowania i mamy nadzieję, że muzyka i wspólny śpiew wypełnią wasze domy, otworzą serca i zbliżą do siebie.

Świąteczny czas sprzyja rodzinnym spotkaniom oraz długim rozmowom przy stole, jest też idealną okazją do wspólnego muzykowania.

W śpiewniku obok kolęd powszechnie znanych umieściliśmy też takie, których nie mieliście jeszcze okazji usłyszeć. Jedne zawieruszyły się w starych kantyczkach, inne przetrwały na czarnych płytach winylowych, a do niektórych znaleźliśmy już tylko słowa.

Warszawska Orkiestra Sentymentalna to zespół rozsmakowany w przedwojennym repertuarze Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga. Kontynuują tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych, zachowując ich naturalny i ponadczasowy czar, dodając odrobinę własnej współczesnej wrażliwości muzycznej.

Zespół:
Gabriela Mościcka - śpiew, akordeon
Lena Nowak - klarnet
Kazimierz Nitkiewicz - trąbka, flugelhorn, śpiew
Jakub Fedak - wibrafon
Marcin Żebrowski - mandolina, śpiew
Łukasz Owczynnikow - kontrabas, śpiew
Mateusz Kowalski - baraban, tara

Gościnnie:
Noam Silberberg - fortepian, śpiew
Wojciech Lubertowicz - bębny obręczowe, kastaniety




Teresa Werner - Najpiękniejsze kolędy

Najpiękniejsze kolędy w wykonaniu Teresy Werner.


Olga Bończyk, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Włodzimierz Korcz - … kolędują

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Spotkania z najbliższymi, prezenty, zapach choinki i… kolędy – oczywiście nasze polskie, bo te są najpiękniejsze. Olga Bończyk, Alicja Majewska, Zbigniew Wodecki, Włodzimierz Korcz nagrali wyjątkowy album z tradycyjnymi polskimi kolędami oraz utworami autorskimi. Na płycie „… kolędują” znalazły się m.in. „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Bracia patrzcie jeno”, „Lulajże Jezuniu”.

Ponadto obok nich usłyszmy autorskie kompozycje Włodzimierza Korcza, do których teksty napisali wyśmienici twórcy tacy jak Wojciech Młynarski, Magda Czapińska, Wojciech Kejne, Ernest Bryll. Radosne, pełne optymizmu, ale i z nutą refleksji melodie prezentuje to niepowtarzalne wydawnictwo. Album „… kolędują” sprawi, że świąteczny czas będzie jeszcze piękniejszy.

1. Gwiazdo świeć, kolędo leć
2. Dzisiaj w Betlejem
3. Bracia patrzcie jeno
4. Wesołą nowinę
5. Raz do roku
6. Kolęda na ten rok
7. Przybieżeli do Betlejem
8. Mizerna cicha
9. Oj maluśki, maluśki
10. Lulajże Jezuniu
11. Pójdźmy wszyscy do stajenki
12. Do szopy hej pasterze
13. Nie było miejsca
14. Nie zapomnijmy tego
15. Pojedziemy saniami
16. Niech się kochają
17. Okruchy po kolędzie
18. Pastorałka na 90 rok
19. Chrońmy te chwile


wtorek, 6 listopada 2018

Białanie: Kolędy, pastorałki, zimowe piosenki

Kolędy, świąteczne pieśni i pastorałki, które znalazły się na tej płycie, Jacek Cygan pisał przez ponad trzydzieści lat.

Zaczęło się od „Na stary rok” dla Grażyny Łobaszewskiej, potem była „Kolęda rozsianych po świecie” do muzyki Seweryna Krajewskiego, potem „Święta z bajki” dla Edyty Geppert, dalej „Dziś nadzieja rodzi się” z Ryszardem Rynkowskim. I tak to trwa aż do dzisiaj, kiedy najnowsze utwory nagrali Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, Józef Skrzek czy Igor Herbut. Wszystkie kolędy i pastorałki jednakowo osobiste, normalne i szczere.

1. Białanie – Zakopower
2. Pada śnieg – Edyta Górniak I Krzysztof Antkowiak
3. Dziś nadzieja rodzi się – Ryszard Rynkowski
4. Kolęda rozsianych po świecie – Seweryn Krajewski
5. Hej ludzie, idą święta! – Varius Manx
6. Śląska kolęda – Józef Skrzek
7. Święta z bajki – Edyta Geppert
8. Bardzo cicha noc – Ryszard Rynkowski
9. Na stary rok – Grażyna Łobaszewska
10. Zimowe obrazki – Majka Jeżowska
11. Kolęda samotnych – Ewa Małas-Godlewska
12. Nadziewane nadzieją życzenia wesołych świąt – De Mono I Paulina Sykut-Jeżyna
13. W Wigilię pada – Anna Jurksztowicz
14. Pastorałka Łemkowska – Igor Herbut
15. Spadł śnieg – Jacek Cygan I Krzysztof Ścierański


Kuba Stankiewicz - It’s Christmas Time Again

1. The Christmas Song
2. Have Yourself a Merry Little Christmas
3. Wśród nocnej ciszy
4. Silent Night
5. O Holly Night
6. Jezus Malusienki
7. Oj maluśki, maluśki
8. What Child is This
9. It’s Christmas Time Again
10. White Christmas
11. Lulajże Jezuniu