czwartek, 2 grudnia 2021

Paweł Tomaszewski Quartet , Miśkiewicz Dorota - Gore Gwiazda Jezusowi

26 listopada 2021 roku w sprzedaży pojawi się płyta wyjątkowa wśród niezliczonej liczby tytułów, które można znaleźć co roku przed Świętami Bożego Narodzenia, szukając wykonań pieśni znanych od wielu dziesięcioleci – kolęd i pastorałek.

Agencja Muzyczna Polskiego Radia proponuje w tym roku wybór tytułów doskonale znanych. Ale dobór wykonawców i czas, kiedy były przygotowywane i powstały nagrania, czyni tę płytę wydawnictwem wyjątkowym.

Pomysł wyszedł od Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej – dyrektorki artystycznej i dyrygentki krakowskiego Chóru Polskiego Radia. Przy okazji przekładanego z przyczyn pandemii kilkukrotnie w 2020 roku wspólnego koncertu z repertuarem klasycznym Piotrowska-Bogalecka zaczęła rozmowy o kolędach z dwójką znakomitych i wszechstronnych artystów: pianistą, kompozytorem i aranżerem Pawłem Tomaszewskim oraz wokalistką Dorotą Miśkiewicz.

Jazzowa proweniencja obojga niech nie będzie dla nikogo myląca. Otrzymaliśmy niezwykle wyważone i smacznie przyrządzone spotkanie świątecznej tradycji z nowoczesnością.

Paweł Tomaszewski opracował starannie i z prawdziwym pietyzmem warstwę instrumentalną każdej z kolęd i pastorałek na kwartet, w którym oprócz Tomaszewskiego grają stale towarzyszący liderowi Robert Kubiszyn na kontrabasie oraz Paweł Dobrowolski na perkusji oraz gościnnie znakomity krakowski perkusjonista – Sławomir Berny.

Dorota Miśkiewicz – wokalistka niezwykle wrażliwa i muzykalna – włożyła w wykonanie tych tak dobrze znanych utworów, całe swoje serce i osobowość, nie zmieniając nic w warstwie muzycznej.

Maria Piotrowska-Bogalecka „słyszała” też w głowie, odkąd pomysł pierwszy raz się tam zrodził, oprócz dorosłych głosów swojego chóru, głosy dziecięce wnoszące do śpiewania beztroską radość i rodzinne ciepło.

W ten sposób, w połowie stycznia 2021 roku, w studiach Akademii Muzycznej w Katowicach spotkali się jazzmani, dwudziestoosobowy klasyczny chór i tuzin dzieciaków. W efekcie do naszych rąk trafia współczesna płyta naznaczona szacunkiem dla tradycji.

Te bożonarodzeniowe pieśni są bliskie niemal każdemu z nas, przywołują bowiem dobro i ciepło wspólnych, rodzinnych chwil przy świątecznym stole. Piękna tradycja kolędowania sięga wczesnych wieków. Już od XIII stulecia, chodząc od domu do domu, wymieniano się darami i dobrymi życzeniami. I tak od ośmiu wieków, śpiewając i radując się kultywujemy ten piękny obrzęd. Dziś każdy z nas może w swoim domu podtrzymywać tę tradycję towarzysząc Dorocie Miśkiewicz, muzykom Pawła Tomaszewskiego i wspomaganemu przez dzieci Chórowi Polskiego Radia.


Bóg się rodzi

W żłobie leży

Anioł pasterzom mówił

Dzisiaj w Betlejem

Jezus malusieńki

Gore gwiazda Jezusowi

Mizerna cicha

Przybieżeli do Betlejem [dzieci]

Cicha noc

Pójdźmy wszyscy do stajenki   

Wśród nocnej ciszy [dzieci]

Lulajże Jezuniu [dzieci]

Hej maluśki

 

Melodia i słowa tradycyjne (poz. 3-6, 8, 10-13; muz. autor nieznany, sł. Franciszek Karpiński (poz. 1);  muz. autor nieznany, sł. przypisywane  Piotrowi Skardze (poz. 2); muz.  Jan Karol Gall, sł. Teofil Lenartowicz (poz. 7); muz. Franz Xaver Gruber, sł. polskie: Piotr Maszyński (poz. 9)

Chór Polskiego Radia

Dorota Miśkiewicz – śpiew

Paweł Tomaszewski Quartet:

Paweł Tomaszewski – aranżacje, fortepian

Robert Kubiszyn – kontrabas

Paweł Dobrowolski – perkusja

Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne

Chór Dziecięcy

Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent




Singin' Birds - Skrzydlata kolęda

 "Skrzydlata Kolęda" to nowa, świąteczna odsłona zespołu Singin’ Birds. Na płycie znalazły się pastorałki z tekstami Wandy Chotomskiej i muzyką Teresy  Niewiarowskiej.  Zespół  postanowił  przywrócić  blask nieco zapomnianym utworom, prezentując je  w  nowych,  charakterystycznych  dla  siebie  swingująco-popowych aranżacjach z trzygłosową harmonią wokalną.  

Na świątecznym albumie nie zabrakło  również  autorskich  piosenek.


1. Skrzydlata kolęda 3:07

2. Opowieść Adrianny 2:55

3. Spojrzały aniołki 1:29

4. Kolęda mojego kota 2:52

5. Mikołaj 2:26

6. Nie miały aniołki 2:39

7. Zagraj Dziecku kołysankę 2:41

8. Kolęda domowa 4:17

9. Kundel rudy 3:53

10. Nasza mama kocha muzykę 4:39

11. Kolęda na dzwonkach 3:03

12. Pastorałka o pastorałce 5:03




poniedziałek, 29 listopada 2021

Lege Artis - O Magnum Mysterium

O Magnum Mysterium (Wielka Tajemnica) to płyta kolędowa chóru kameralnego Lege Artis, działającego w Krakowie od 10 lat. Na płycie znajdują się zarówno tradycyjne kolędy polskie w ciekawych i oryginalnych aranżacjach na chór a cappella, jak i mniej popularne pastorałki czy utwory bożonarodzeniowe, także obcojęzyczne. To godzina nastrojowej muzyki wprowadzającej słuchaczy w niepowtarzalną, świąteczną atmosferę.

Nuż my dziś, krześcijani (z Kancjonału Staniąteckiego)

O Magnum Mysterium (muz. Tomás Luis de Victoria)

W żłobie leży (aranż. David Willcocks)

Do szopy, hej, pasterze (aranż. Henryk Jan Botor)

Niemowlątko na słomie (muz. Maciej Małecki)

Gdy się Chrystus rodzi (aranż. Stanisław Niewiadomski)

Wśród nocnej ciszy (aranż. Stanisław Niewiadomski)

Anioł pasterzom mówił (aranż. Paulina Załubska)

Wędrowali Trzej Królowie (muz. Kazimierz Wiłkomirski)

Gdy śliczna Panna (aranż. Henryk Jan Botor)

Jezus malusieńki (aranż. Lucjan Dmytrzak)

Przybieżeli do Betlejem (aranż. Henryk Jan Botor)

Mizerna cicha (aranż. Henryk Jan Botor)

Hola, hola, pasterze z pola (aranż. Andrzej Nikodemowicz)

Jam jest dudka (aranż. Jerzy Kołaczkowski)

Cicha noc (aranż. Gene Grier, Lowell Everson)

Szczedryk (muz. Mikoła Leontowycz)

Lully, lulla, lullay (muz. Philip Stopford)

The little drummer boy (muz. Katherine K. Davis, Henry Onorati, Harry Simeone, aranż. John McCarthy)

O Magnum Mysterium (muz. Morten Lauridsen)




Andrzej Korycki i Dominika Żukowska i przyjaciele - Kolędy żeglarskie na ... cały rok

Dla miłośników szant na zimowy okres, ale nie tylko - ballady o tematyce świąteczno-noworocznej, zwane kolędami żeglarskimi, sprawdzą się w każdej porze roku.

Na płycie:

Anioły - sł. i muz. Wojciech Dudziński - 3:21

Kolęda o nocy przebaczenia - sł. Monika Szwaja, muz. Andrzej Korycki - 3:25

Żeglarska kolęda - sł. Jacek Chmielewski, muz. Andrzej Korycki - 3:20

Świąteczna piosenka - sł. i muz. Krzysztof Malinowski - 2:57

Kolęda żeglarska - sł. i muz. Mirosław A. Kowalewski - 4:02

Wigilijna zaduma - sł. Marta Dudzińska, muz. Wojciech Dudziński - 2:40

Wigilijna tęsknota - sł. i muz. Michał L. Kowalczyk - 3:34

Pastorałka - sł. Krzysztof Beśka, muz. Marek Matyjewicz - 2:20

Mazurska kolęda - sł. Marek Remiszewski, muz. Arkadiusz Wlizło - 3:35

Życzenia noworoczne - Sł. Jacek Chmielewski, muz. Andrzej Korycki - 4:19



Śpij, Jezu, śpij

Śpij, Jezu, śpij to dominikański album z kolędami wydany w Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. 

„Minęło już 18 lat od czasu, gdy grupa młodych dominikanów z Krakowa postanowiła podzielić się ze światem radością swego corocznego klasztornego kolędowania przy wigilijnym stole. Owoc tego pragnienia – płyta Jezu, śliczny Kwiecie – spotkał się wtedy z niezwykle ciepłym przyjęciem i mimo upływu czasu, nagrana wtedy świąteczna muzyka dominikańska nadal rozbrzmiewa w grudniowe noce w domach naszych parafian i przyjaciół.


Wiele się zmieniło od tych Świąt w 2004 r. Młodzi bracia z tamtego nagrania nie są już wcale tacy młodzi, posługują w przeróżnych zakątkach świata, a niektórzy starsi mieszkańcy krakowskiego klasztoru, którzy wtedy pohukiwali i pomrukiwali kolędy do wtóru z nami – jak o. Joachim Badeni, o. Feliks Bednarski czy br. Andrzej Pastuła – wyśpiewują już, jak wierzymy, Bożą chwałę w niebie.

Pewnie i w Waszych rodzinach spore zmiany: dzieci dorastają, rodzice przechodzą kolejne etapy dorosłego życia… Ale tak w naszej zakonnej rodzinie, jak i w Waszych, rok po roku niezmiennie przychodzi ten czas, gdy aniołowie zwiastują nam radość wielką: Bóg jest Emmanuelem, Zbawiciel się rodzi, by człowiek na nowo poznał swoją godność i przeznaczenie do chwały.


Kolędy. Stare i nowe, ekstrawagancko radosne i te bardziej melancholijne… W Boże Narodzenie AD 2021 my, bracia dominikanie oraz nasi zaprzyjaźnieni muzycy, znów chcemy podzielić się z Wami radością z przyjścia Pana. Niech rozśpiewana dobra nowina o Bogu tak bliskim rozświetli mrok i wskaże Wam drogę nadziei”.

Łukasz Miśko OP


1. Tryumfy Króla Niebieskiego

2. Hej, hej, Lelija

3. Narodził się nam Zbawiciel

4. Nużmy bracia, pastuszkowie

5. Cudowna Różdżka wzrosła

6. Bóg się z Panny narodził

7. Jezusa narodzonego

8. Bracia, patrzcie jeno

9. Gore gwiazda Jezusowi

10. Śpij, Jezu, śpij







BÓG SIĘ RODZI W KARMELU - kolędy śpiewane przez siostry karmelitanki i braci karmelitów bosych

W wielu klasztorach karmelitańskich do dziś pielęgnowana jest tradycja wspólnego kolędowania karmelitów bosych i karmelitanek bosych.

W ten sposób Karmel oddaje cześć Dzieciątku Jezus, Wcielonej Miłości Bożej. Tradycja ta sięga korzeniami do św.Teresy od Jezusa i św.Jana od Krzyża, którzy wielkim kultem otaczali Człowieczeństwo Jezusa.

Bóg rzeczywiście rodzi się w Karmelu - posłuchajcie!







środa, 24 listopada 2021

Krzysztof Kiljański , Witold Cisło - Kolędy

1. Przybieżeli do Betlejem

2. W żłobie leży

3. Mizerna cicha

4. Lulajże Jezuniu

5. White Christmas

6. Bóg się Rodzi

7. Dzisiaj w Betlejem

8. Jezus Malusieńki

9. Cicha noc

10. Jingle Bells

11. Wśród nocnej ciszy

12. Do szopy hej pasterze

13. Oh Little Town Of Bethlehem




Aleksandra Kurzak, NFM Filharmonia Wrocławska- Kolędy / Carols

Dwudziestka Lutosławskiego nie jest kolekcją „Top Twenty”; nie ma tu niektórych kolęd bardzo popularnych, jak "Wśród nocnej ciszy", "Mędrcy świata" czy "Pójdźmy wszyscy do stajenki", są natomiast rzeczy mało znane. (...)

Natomiast zestaw nasz dobrze reprezentuje główne odmiany gatunku. Są tu dwa podstawowe modele: kołysanka i pastorałka (czasem uważana za gatunek odrębny – tak jest zresztą u Mioduszewskiego). Granice między kolędą i pastorałką są płynne; sama obecność toposu pasterskiego, zapisanego w Ewangeliach, o przynależności nie przesądza. Da się jednak, moim zdaniem, znaleźć wyznacznik gatunkowy: byłaby to indywidualizacja pasterzy, łącznie z nadaniem im imion, znaczniejsza rola detali codziennego życia i element dialogu; pastorałka może być – jak w innych krajach – gatunkiem parateatralnym, a jej źródła bywają głębokie: spotykamy, także w Polsce, bezpośrednie nawiązania do arkadyjskiej antycznej scenerii, łącznie z greckimi imionami.

(...)

Kołysanki są bardziej swojskie i niewątpliwie coś ze słowiańskiego liryzmu jest tu składnikiem podstawowym. Gdy śliczna Panna, Jezus malusieńki, Dziecino mała i oczywiście arcypopularne Lulajże, Jezuniu (sparafrazowane przez Chopina) mają wyraźny etniczny stempel tak w tekście, jak i w muzyce.

Niektóre melodie nie mieszczą się jednak w tej dychotomii. Taka jest już pierwsza, chorał "Anioł pasterzom mówił"; taka jest solenna i raczej uczoną ręką ukształtowana "Gdy się Chrystus rodzi", a także arystokratyczna "Bóg się rodzi" – jedyna kolęda zrodzona pod piórem wybitnego poety, Franciszka Karpińskiego (1741–1825), czołowej postaci polskiego oświecenia i preromantyzmu. Jego kunsztowny wiersz, oparty na ciągu oksymoronów, został niemal narodowym hymnem i tradycją stało się śpiewanie go na zakończenie nabożeństwa w okresie świątecznym. Kompozytora nie zidentyfikowano – niektórzy widzą w tym przeróbkę, ale w każdym razie całość sugeruje warsztat profesjonalisty.

Rafał Augustyn


Witold Lutosławski (1913-1994)

Dwadzieścia polskich kolęd na sopran, chór żeński unisono i orkiestrę

[1] Anioł pasterzom mówił                                          2’25

[2] Hej! Weselmy się                                                   0’52

[3] Gdy się Chrystus rodzi                                            1’55

[4] Północ już była                                                       1’41

[5] Bóg się rodzi                                                           2’24

[6] Gdy śliczna Panna                                                  3’33

[7] Przybieżeli do Betlejem                                          0’58

[8] W żłobie leży                                                          2’11

[9] Jezus malusieńki                                                    1’32

[10] My też pastuszkowie                                           1’59

[11] Lulajże, Jezuniu                                                    2’01

[12] Hej, w dzień narodzenia                                      1’22

[13] Jezu, śliczny kwiecie                                             3’55

[14] Hola, hola, pasterze z pola                                   2’31

[15] A cóż z tą dzieciną                                                1’39

[16] Hej, hej, lelija Panna Maryja                                2’25

[17] Z narodzenia Pana                                               2’09

[18] Pasterze mili                                                         1’52

[19] Dziecina mała                                                       2’18

[20] Najświętsza Panienka po świecie chodziła          2’18

 



Najpiękniejsze kolędy

13 popularnych kolęd w tradycyjnej aranżacji na najwyższym poziomie muzycznym. Kolędy zaaranżowane są w sposób rytmiczny i pełen melodii, bez nadmiernych interpretacji, tak aby każdy mógł je zaśpiewać przy wigilijnym stole. Płyta została nagrana przez wybitnych solistów, przy udziale chóru, orkiestry, organów, bicia dzwonów i z wykorzystaniem tradycyjnych instrumentów polskich.

Muzycy, wokaliści:

Śpiew – Agnieszka Gorączkowska, Anna Ozner, Monika Urlik, Daniel Wojsa, chór „Solina”

Gitara akustyczna i elektryczna – Jarosław Adamczyk

Instrumenty klawiszowe – Paweł Godliński

Akordeon – Eliza Lewczuk

Skrzypce – Anna Tessar

Róg pasterski – Andrzej Wardziński

Chórki – Agnieszka Gorączkowska, Anna Ozner, Monika Urlik, Daniel Wojsa

Życzenia świąteczne:

Zbigniew Tarkowski, pastor Kościoła Społeczność Chrześcijańska „Puławska”





 

Ewa Gaworska - Kolędy przybłędy

(...) tak się jakoś składa, że co roku przed świętami Bożego Narodzenia przychodzi do mnie piosenka. Czasem czekam na nią dłużej, czasem krócej, ale nigdy mnie nie zawodzi. (...) motywy z biblijnych historii o Narodzeniu łączą się tu z wątkami współczesnych wydarzeń, nakładają się na moją pamięć spotkań z różnymi doświadczeniami i, przede wszystkim, z ludźmi. Bo kolęda to też spotkanie. (...)

Ewa Gaworska słowa: Ewa Gaworska, muzyka: Ewa Gaworska z wyj. 3 W nagraniach udział wzięli między innymi: Antoni Muracki, Piotr Kajetan Matczuk Śpiewają: Ewa Gaworska, Wojciech Starck, Aleksander Trąbczyński.

1. Święta 2020 

2. Niegotowi 

3. Peregrynacja 

4. Pusty talerz 

5. A kiedy narodził się 

6. Tak by się chciało 

7. Jadą monarchowie 

8. Legenda z Pirenejów 

9. Trzeba 

10. Nieskorzy 

11. Uchodzenie 

12. Kolęda małych dzieci 

13. Kolęda dla Bułata 

14. Kolędy przybłędy




Najpiękniejsze kolędy dla rodziny

Najpiękniejsze kolędy dla rodziny  to zbiór polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu gwiazd naszej rodzimej sceny i nie tylko.

Na płycie usłyszymy takich artystów jak: Krzysztof Krawczyk, Kayah, Mocni w Duchu, Ryszard Rynkowski, Katarzyna Groniec, Rafał Brzozowski, Majka Jeżowska, Zakopower, czy Eric Marienthal. Ta kompilacja pozwoli poczuć magiczną atmosferę nadchodzących Świąt. Idealna propozycja dla miłośników wspólnego rodzinnego kolędowania.

1. Anioł pasterzom mówił – Mocni w Duchu

2. Dzisiaj w Betlejem – Krzysztof Krawczyk

3. Cicha Noc – Anna Serafińska

4. Mędrcy Świata – Zakopower

5. Hej w dzień narodzenia – Majka Jeżowska

6. Gdy śliczna Panna –  Rafał Brzozowski, Stanisław Soyka, Tomasz Karolak, Paulla, Jacek Stachursky, Nicola Tubacka, Małgorzata Burdzel, Kornelia Mzyk, Jer-Z, Blue Cafe, Bartosz Miecznikowski, Agni Calderar, Adrian Michalski

7. Pastorałka od serca do ucha – Rokiczanka

8. Pojdźmy wszyscy do stajenki – Ryszard Rynkowski

9. Oj maluśki, maluśki - Kayah

10. Bóg się rodzi – Janusz Szrom

11. Gdy się Chrystus rodzi – Rafał Brzozowski, Sarsa, Antek Smykiewicz & Siemacha, Kasia Popowska, Margaret, Pamela Stone

12. Mizerna Cicha – Jacek Kotlarski

13. Przybieżeli do Betlejem – Siemacha

14. Idzie idzie Gwiazdka – Maria Holka

15. Jezus malusieńki – Katarzyna Groniec

16. Jam Jest dudka – Maria Pomianowska i Zespół Polski

17. Lulajże Jezuniu – Jacek Kotlarski

18. Cicha Noc – Eric Marienthal (instrumental)




czwartek, 18 listopada 2021

Arka Noego - Nowe Kolędy

Po dwudziestu latach zespół Arka Noego nagrał „Nowe Kolędy”. Tym razem, na płycie śpiewają dzieci, tych dzieci z pierwszego składu Arki Noego i zaproszeni goście.

Za aranżacje muzyczne odpowiada Robert Friedrich i dwóch znakomitych multiinstrumentalistów: Marcin Pospieszalski i Tomasz Drozdek.  Kilka najbardziej znanych i najczęściej śpiewanych kolęd w Polsce oraz niespodzianki i pastorałki.

Do wspólnego kolędowania zespół przygotował dodatkowo wersje instrumentalne wszystkich utworów. Z nowymi kolędami święta będą w tym roku wyjątkowo rozśpiewane.


1. Z narodzenia pana

2. Do szopy hej pasterze

3. Bóg się rodzi

4. Jezusa narodzonego

5. Mizerna cicha

6. Anioł pasterzom mówił

7. Lulajże jezuniu

8. Ruszajmy już pasterze

9. Hej w dzień narodzenia

10. Mędrcy świata

11. Nie było miejsca dla ciebie




Canticum Canticorum - Kolędy Oj! Maluśki

 1. Oj! Maluśki

2. Gloria, Gloria Śpiewajmy

3. Gdy Śliczna Panna

4. Ding Dong Piosenka Bożonarodzeniowa

5. Do Betlejem Wesoło

6. Przybieżeli Do Betlejem Pasterze Kanon

7. Pastorałka Gloria in Exelsic Deo

8. Pastuszkowie

9. Kolęda

10. Pastuszkowie Hej!

11. Pójdźmy Wszyscy Do Stajenki

12. Zdrów Bądź Królu Anielski

13. Cicha Noc Instrumental




Muzyka Piotra Hazy - Kolędy Góralskie

 1. Chicha noc Muzyka

2. Do szopy

3. Przybieżeli do Betlejem

4. Malućki, Malućki

5. Lulajże Jezuniu

6. Gdy śliczna Panna

7. Dzisiaj w Betlejem

8. Jezus malusieńki

9. Gdy się Chrystus rodzi

10. Zaśnij dziecino

11. Jezusicku cóż Tobie

12. Idziemy tu idziemy

13. Z downa zwycoj

14. Juhasi posnyni

15. A wcora z wiecora

16. Jezusicek malusieńki

17. Na kondrackiej holi

18. Dobrze ześ się Jezu

19. Pastorałka góralska

20. Za kolędę dziękujemy




poniedziałek, 15 listopada 2021

Halina Mlynkova - Adeste Fideles

Tajemnicza, subtelna, o ogromnej wrażliwości artystka, której brzmienia muzycznych produkcji nabierają folkowych kolorów, a ciepła barwa głosu nadaje charakteru, właśnie nagrała kolędy.

Na płycie znajduje się 12 ulubionych kolęd artystki w wyjątkowych aranżacjach, w których magiczny głos Haliny Młynkowej łączy się płynnie z dźwiękami głosów i instrumentów zaproszonych gości: Marcina Wyrostka, Joszko Brody.

Artystka na płycie wykonuje swoje ulubione kolędy takie jak: „Cicha noc”, Gdy śliczna Panna”, „Adeste Fideles” - jedną z najstarszych kolęd.  Jest też utwór „Po kolędzie” ze słowami Władysława Młynka, taty artystki i muzyką Haliny Młynkowej. Wszystkie kompozycje zabrzmią w zupełnie nowych aranżacjach.

„Co roku, jak mała dziewczynka wyczekuję wraz z dziećmi Świąt.

Kocham ten niepowtarzalny magiczny klimat, kiedy w każdym z nas budzi się więcej dobra i uśmiechu, niż na co dzień. Postanowiłam przekazać trochę własnej świątecznej atmosfery nagrywając tę płytę. Chciałam, żeby wniosła spokój i ciepło. Tak, jak świąteczny wieczór w przygaszonym pokoju z pachnącą choinką, ogniem w kominku i rozgrzewającym dłonie kubkiem zimowej herbaty. Chciałabym być choć małą częścią każdego domu.

Domu pełnego kochających się ludzi, domu, gdzie została pustka po kimś bliskim, domu, gdzie samotność przeszywa każdy kąt, domu, w którym jest nadzieja.

Niech moja muzyka będzie częścią Waszego świętowania, powodem do radości, pocieszeniem w smutku i wiarą w dobrą nowinę.

Pięknych, magicznych Świąt!”


1. Adeste fideles

2. Cicha noc

3. Dlaczego dzisiaj

4. Mario, czy już wiesz

5. Oj Maluśki, Maluśki

6. Pójdźmy wszyscy do stajenki

7. Dej Pón Bóg wieczór

8. Hej, hej lelija

9. Gdy śliczna Panna

10. Na całej połaci śnieg

11.  Aniołowie

12. Po kolędzie




poniedziałek, 8 listopada 2021

Sesja świąteczna Radia Łódź. Volume 1

Unikatowa kompilacja z nagraniami ze świątecznych sesji Radia Łódź. Wyjątkowe opracowania kolęd i premierowe pastorałki – w wykonaniu tak różnych artystów jak Blue Cafe, Leski, Buslav, Nika Lubowicz czy Andrzej Janeczko z Trzeciego Oddechu Kaczuchy

Jak pisze Piotr Bielawski, dziennikarz Radia Łódź i siła sprawcza projektu: „Pamiętam moment, w którym powstał pomysł na stworzenie nowych piosenek na Boże Narodzenie. Pamiętam to snucie się babiego lata, niezwykle wtedy śnieżnego w swoim odcieniu, które dało początek rozmowie o tym, jak szybko biegnie czas, że zaraz będą kolejne święta, że trzeba już szykować kolędy oraz piosenki, które co roku zapowiadają Święta Bożego Narodzenia. Pomyślałem, przecież lata mijają, a jakoś nikomu nie przychodzi do głowy, by napisać nową świąteczną piosenkę.

Pierwsze świąteczne sesje w Radiu Łódź opierały się na kolędach. Jednak od początku zależało mi, aby powstawały ich nowoczesne wersje. Istotą miała pozostać nienaruszona melodyka, oddająca piękno tych utworów. Wszystko miało brzmieć kameralnie, wręcz intymnie, w przeświadczeniu, że zyskają na tym teksty naszych przepięknych polskich kolęd. Uruchomienie kreatywności poszczególnych artystów doprowadziło bardzo szybko do pytania: a może napiszę swoją piosenkę? Przyznam, że czekałem na takie propozycje. Jedynie sugerowałem, by były to utwory ponadczasowe. Inspirowane przesłaniem Bożego Narodzenia, ale mogące zaistnieć w programach radiowych nie tylko na święta.

Nie ograniczałem artystów, a wręcz zapraszałem do współpracy improwizatorów, eksperymentatorów, którzy wykorzystują elektronikę do wyrażania swoich emocji, indie-rockowych songwriterów, piosenkarzy folkowych, śpiewaków operowych, aktorów i kabareciarzy. Biorąc pod uwagę, że nagrań pozostało jeszcze wiele, może pojawi się kiedyś kolejna płyta z serii „Sesja świąteczna Radia Łódź”. Tymczasem proszę korzystać z tych piosenek, prezentować, grać i śpiewać. Niech cieszą wszystkich!".


1. Święta w nas

2. Nie dekoruj

3. Eternity

4. Chrystus się rodzi

5. Szara kolęda

6. Cicha noc

7. Pójdźmy wszyscy do stajenki

8. Kołysanka Marii

9. Jest taki dzień

10. Daj się za rękę wziąć

11. Gdy śliczna Panna

12. Old Soul

13. Dreamers

14. Oj maluśki maluśkli

15. Przybieżeli do Betlejem

16. Pastorałka

17. Zagrzmiała, runęła w Betlejem ziemia

18. Hej kolęda, kolęda

19. Jest taki dzień

20. Będzie dobrze

21. Lukier i miód

22. Wśród nocnej ciszy

23. Piosenka świąteczna

24. Pastorałka Piotrka




Cappella Gedanensis , Tomaszewska Agnieszka - Kolędy

Płyta kolędowa na 40-lecie Cappelli Gedanensis

To może być najpiękniejsza płyta na najdziwniejsze pandemiczne święta roku 2020. Kolędy są wykonane w sposób cudowny. Brzmienie chóru, instrumentów, głosy solistów, wszystko to tworzy niepowtarzalny nastrój. Zgodny z tradycją wykonawczą, a jednocześnie już bardzo współczesny. Święta Bożego Narodzenia to – niestety już coraz rzadszy – czas wspólnego, rodzinnego kolędowania. W naszej muzycznej literaturze nie ma lepszych przykładów owej jedności pomiędzy wykonawcami a publicznością. Cappella Gedanensis w każdej z kolęd stara się być jak najbliżej naszemu rozumieniu repertuaru. Jednocześnie jest w tych interpretacjach cały doskonały świat muzycznej maestrii. I w tym jest chyba największy sukces interpretacji. Polecam gorąco, spróbujmy nie tylko słuchać tych nagrań, ale również wspólnie zaśpiewać z Cappellą Gedanensis.

Do płyty dołączona jest książeczka, a w niej teksty kolęd „Bóg się rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, do wspólnego śpiewania!


1. Adeste Fideles

2. Wśród Nocnej Ciszy

3. Bóg się rodzi

4. Anioł Pasterzom mówił

5. Dzisiaj w Betlejem

6. Gdy śliczna Panna

7. Tryumfy Króla Niebieskiego

8. Gdy się Chrystus Rodzi

9. Lulajże, Jezuniu

10. Przybieżeli do Betlejem

11. Kołysanka Jezusowa, W żłobie na sianeczku

12. Mizerna, cicha

13. Jasna Panna

14. Jezus Malusieńki

15. Zaśnij Jezuniu, słodkie dziecię

16. Mędry świata, monarchowie


Wykonawca: Cappella Gedanensis pod dyrekcją Rafała Kłoczko

Gościnnie Agnieszka Tomaszewska (6, 9, 11, 12, 13) i inni




Patryk Filipowicz. Kolędy na gitarę

"Uboga noc" to niezwykle nastrojowa płyta. Album zawiera tradycyjne kolędy wykonane przez gitarzystę fingerstyle Patryka Filipowicza. Jest to trzecia płyta Filipowicza, nagrana w 2015 roku i tym samym trzecia po pieśniach wielkopostnych oraz maryjnych. Patryk Filipowicz postanowił zarejestrować gitarowe aranżacje kolęd w wyjątkowy sposób, ponieważ płytę "Uboga noc" nagrał nocą, aby móc lepiej oddać atmosferę tamtej betlejemskiej nocy. Do tego skromne instrumentarium (gitara akustyczna solo) sprzyja cichej zadumie nad Bożym Narodzeniem i rozważaniom nad życiem Pana Jezusa. Czy płyta "Uboga noc. Kolędy na gitarę" pomoże Ci lepiej przeżyć Święta Bożego Narodzenia i zbudować w domu świąteczną atmosferę? Byłoby pięknie!   


1. Wśród nocnej ciszy I 

2.Cicha noc

3. Nie było miejsca dla Ciebie

4. Gdy śliczna Panna

5.Przybieżeli do Betlejem

6. Lulajże Jezuniu

7. Mizerna cicha

8. Oj Maluśki Maluśki

9. Jezus Malusieński

10. Uboga noc-impresja

11. Wśród nocnej ciszy II.






Sadowsky i Smykiewicz - Wigilia Deluxe

 "Wigilia Deluxe" to reedycja wydanego w 2020 roku zbioru najpiękniejszych piosenek świątecznych i kolęd w wykonaniu Antka Smykiewicza. Wyjątkowe aranżacje nie tylko umilą okres Świąt Bożego Narodzenia, ale również skłonią do refleksji w tym zmieniającym się świecie.

W roku 2021 Antek Smykiewicz nawiązał współpracę z Robertem Sadowskim, kompozytorem i producentem muzycznym, który specjalnie na potrzeby reedycji płyty „Wigilia Deluxe” stworzył singiel „Na gwiazdkę”.

Płyta oprócz na nowo zaaranżowanych i nagranych utworów zawiera również trzy autorskie piosenki, w tym tę premierową kompozycję. 

"Wigilia Deluxe" to nie tylko muzyczny klimat Świąt Bożego Narodzenia, ale realne przesłanie o miłości i braterstwie. Producent płyty z każdego sprzedanego egzemplarza przekaże 10% dochodu na ratowanie malutkiej Mai Tomczak, którą Antek Smykiewicz spotkał na swojej drodze podczas koncertu charytatywnego będącego częścią zbiórki pieniędzy na lek ratujący jej życie.

Maja urodziła się 21 kwietnia 2020 roku, osiem miesięcy później stwierdzono u niej SMA typ 2 - rdzeniowy zanik mięśni. Maleństwu można pomóc, wystarczy terapia genowa, która spowoduje, że organizm dziecka samoczynnie zacznie wytwarzać białko, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Niestety koszt leczenia to prawie 9,5 mln.złotych. Dlatego również powstała wersja Deluxe płyty Wigilia. W chwili nagrywania ostatniej piosenki na płytę w skarbonce brakuje niecałe 6 mln złotych. Teraz każdy z nas może zrobić coś dobrego, razem jesteśmy wstanie zdążyć uratować Maję.


1. Na Gwiazdkę.

2. Bóg się rodzi.

3. O gwiazdo Betlejemska.

4. Na nowo. 

5. Pójdźmy wszyscy do stajenki.

6. Przekażmy sobie znak pokoju.

7. Wigilia 2020.

8. Dwie sowy.

9. Gdy się Chrystus rodzi.

10. Wśród nocnej ciszy. 

11. Mizerna cicha.

12. Kołysanka dla okruszka.

13. Na nowo (piano version)

14. Wigilia (piano version)













Tulia - Nim gwiazda zgaśnie

Tym razem sięgamy po kolędy i pastorałki, które są częścią polskiej historii i tradycji. Chcemy, aby słuchacz odnalazł tu trochę ciepła, miłości i zwykłej radości. „Tuliowa” muzyka została wzbogacona o kolejne przepiękne brzmienia, do instrumentarium dołączyły między innymi szlachetne skrzypce. Album „Nim gwiazda zgaśnie” daje nam poczucie spokoju i wspólnoty - spędzonego razem czasu i śpiewania. Oprócz kolęd i pastorałek z kanonu polskich śpiewników, posłuchać można dwóch nowych autorskich utworów: „Gwiazdka z nieba” (która jest odpowiedzią na utwór „Nasza kołysanka” z naszej debiutanckiej płyty) oraz tytułowego „Nim gwiazda zgaśnie”.

1. Gwiazda

2. Bóg się rodzi

3. Oj maluśki - Kawałeczek smyczka

4. Tryumfy Króla Niebieskiego

5. Bracia, patrzcie jeno

6. Oj maluśki - W niebie

7. Jezus malusieńki

8. Hej He Lelija

9. Gdy śliczna panna

10. Oj maluśki - Prześliczne anioły

11. Gore gwiazda

12. Mizerna cicha

13. Gwiazdka z nieba (utwór autorski)

14. Nim gwiazda zgaśnie (utwór autorski)