poniedziałek, 12 października 2020

Bronisław Rutkowski - Polskie Pastorałki

 Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra, Joanna Łukaszewska, Paweł Łukaszewski

1. Kulig

2. Dzieciątko się narodziło

3. Na Boże Narodzenie

4. Królu anielski

5. Któż o tej dobie

6. Nie masz Ci, nie masz, nad tę gwiazdeczkę

7. Przybieżeli do Betlejem

8. Biegnę z rana, zmordowana

9. Gwałtu, gwałtu! Pastuszkowie!

10. Przylecieli aniołkowie

11. Zeszliśmy się, bracia

12. Różne muzyk chóry

13. Pasły się owce pod borem

14. Gdy śliczna panna syna kołysała

15. Pasterze drzymali w dolinie

16. Hej! Bracia! Czy śpicie

17. Kulig II










Top One - Kolędy

 1. Dzisiaj w Betlejem

2. Gdy się Chrystus rodzi

3. Cicha noc

4. Wśród nocnej ciszy

5. Jezus malusieńki

6. Lulajże Jezuniu

7. Gdy śliczna panna

8. Bóg się rodzi

9. Pójdźmy wszyscy do stajenki

10. Przybieżeli do Betlejem






ICHTIS - Kolędy i pastorałki

 1. Gdy się Chrystus rodzi

2. Kolęda Maryi

3. Dziś w stajence

4. Zawieja i Beznadzieja

5. Jakaś światłość

6. Mario czy już wiesz

7. Bardzo cicha noc

8. Skrzypi wóz

9. Aniołowie biali

10. Gore gwiazda

11. Lulajże Jezuniu

12. Tryumfy

13. Uciekali

14. Kolęda dla nieobecnych




Witold Lutosławski - Zaśpiewajmy mu piosneczkę

 łyta zawiera zbiór 20 kolęd polskich, przeznaczonych na głos i fortepian, w opracowaniu znakomitego kompozytora Witolda Lutosławskiego. Ta wersja kolęd może zaskoczyć nieco słuchacza. Transkrypcje te bowiem zdecydowanie wybiegają poza tradycyjne postrzeganie harmonii i estetyki bożonarodzeniowych melodii, a nowatorskie opracowanie partii fortepianu daleko wykracza poza tonacje dur-moll. Utwory te powstały w 1946 roku na zlecenie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zarówno słowa jak i popularne melodie zaczerpnął Witold Lutosławski z XIX-wiecznych zbiorów takich, jak: Śpiewnik kościelny oraz Pastorałki i kolędy z melodyjami Michała Mioduszewskiego oraz Lubelskie i Łęczyckie Oskara Kolberga, ale dla kompozytorów XX wieku muzyka ludowa stanowiła jedynie źródło inspiracji. Pieśni przeszły skomplikowany proces przemian, mający na celu ich rozwój jako gatunku. Kompozytorzy zwrócili się ku kolorystyce dźwiękowej i rozwiązaniom czysto brzmieniowym, jednocześnie zrywając z tonalnością dur-moll. Tak więc i to opracowanie tradycyjnych kolęd polskich przypomina raczej opracowanie Pieśni kurpiowskich op. 58 Karola Szymanowskiego czy 5 pięciu pieśni ludowych Andrzeja Panufnika. Kompozytor bowiem zastosował tu metodę wypróbowaną już wcześniej w swoich Melodiach ludowych, która polegała na tym, że prostemu tematowi towarzyszył bardziej złożony, atonalny akompaniament. Tak więc odbiorca przyzwyczajony, np. do polonezowego rytmu kolędy Bóg się rodzi będzie z pewnością zaskoczony, słysząc u Lutosławskiego bardzo liryczną melodię.

Witold Lutosławski swój zbiór kolęd opracował z myślą o profesjonalnych wykonawcach. Świadczy o tym duży stopień trudności stawianych artystom - zarówno wokaliście jak i pianiście. Część z nich to proste opracowanie z wykorzystaniem nowoczesnych środków techniki kompozytorskiej, ale są też rozbudowane utwory, ingerujące nawet w tradycyjny wzorzec melodyczny, tak charakterystyczne dla stylu Lutosławskiego z tamtego okresu.

Prawykonania kolęd Lutosławskiego podjęła się Aniela Szlemińska – sopran, przy akompaniamencie fortepianowym Jana Hoffmana w styczniu 1947 roku w Krakowie. Wykonano wówczas tylko kilka utworów: nr 11. My też pastuszkowie, nr 15. Z narodzenia Pana, nr 17. A cóż z tą dzieciną, nr 18. Dziecina mała, nr 20. Najświętsza Panienka po świecie chodziła. Pozostałe utwory zostały wykonane 5 grudnia 1985 w Londynie przez London Sinfonietta Orchestra and Chorus pod batutą autora. W londyńskim prawykonaniu wystąpiła Marie Slorach.

Po czterdziestu latach na życzenie swego angielskiego wydawcy kompozytor powrócił do Dwudziestu kolęd, tworząc nową wersję na sopran solo, chór żeński i orkiestrę.

Obecnie kolędy Lutosławskiego powszechnie uważane są za klasykę, z której korzysta wielu wybitnych polskich artystów, m.in. nagrali je: Piotr Kusiewicz – tenor i Waldemar Malicki – fortepian, Jadwiga Rappe – mezzosopran z Mają Nosowską – fortepian.

Płyta CD, którą Państwo macie przed sobą została nagrana przez Bożenę Hannę Wagner – sopran oraz Dorotę Brolik-Bekrycht i Krystynę Hussar-Moczulską – fortepian. Nagrania dokonano w studiu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w 2017/2018 roku. Realizacja nagrania płyty Krzysztof Sztekmiler.

Wagner Bożena Hanna , Hussar-Moczulska Krystyna , Brolik-Bekrycht Dorota




No To Co - Kolędowe śpiewanki

 

Jerzy Grunwald, Jerzy Rybinski, Marek Potemski

1. Hej, kolęda deska

2. Srebrne gwiazdy

3. Hej! Helo, helo

4. Cyt owieczki, cyt

5. Gwałtu, gwałtu pastuszkowie

6. O dyć hań anieli

7. Idźmy do Betlejem

8. Ja nie mając co dać

9. Eja, po kolędzie

10. Aleć to ta szopa

11. Leżysz nagi Jezusiczku

12. Ja, wierny wołek

13. Jam baranek

14. Małe dziecię

15. Trzej Królowie

16. Hej nam, hej!

17. Gdy się wszyscy nacieszyli

18. Pastuszkowie mali