poniedziałek, 5 grudnia 2022

Mejk - Najpiękniejsze kolędy

 1. Cicha Noc 03:13

2. Przybieżeli do Betlejem 03:44

3. Lulajże Jezuniu 03:36

4. Skrzypi wóz 03:31

5. Pójdźmy wszyscy do stajenki 02:34

6. Gdy śliczna panna 04:17

7. Wsród Nocnej Ciszy 03:48

8. W Żłobie Leży 03:11

9. Mędrcy Świata 03:35

10. Dzisiaj w Betlejem 03:49

11. Gdy się Chrystus rodzi 03:49

12. Do szopy hej pasterze 03:17

13. Oj Maluśki 01:31

14. W Białym Śnie 03:23

15. Za Oknem Śnieg 04:29

16. Tolkmicka Pastorałka 03:29

17. Nasza kolęda 03:28




Enej - Kolędy z pierwszą gwiazdą

Po kilku latach koncertowania, spotykania z publicznością i nieustannego zbierania doświadczeń zespół Enej wraca z zupełnie nowym albumem skupionym wokół tematyki świątecznej.

"Kolędy z pierwszą gwiazdą", bo taką nazwę nosi owa płyta, to czternaście kolęd, pastorałek i piosenek zaaranżowanych oraz skomponowanych z charakterystyczną dla Eneja energią i uśmiechem. Zespół po raz kolejny udowadnia, że ceni sobie przede wszystkim radość płynącą z wyjątkowego okresu świątecznego, każde nagranie, które znajduje się na liście, emanuje bowiem niezwykłą pogodą ducha, udowadniając jednocześnie, że zespół jest w wyśmienitej formie twórczej i wykonawczej.

Muzycy przyzwyczaili już słuchaczy do swobodnego poruszania się w bardzo zróżnicowanej stylistyce, zatem i tym razem czerpią garściami z rozmaitych gatunków muzycznych, co czyni całość podwójnie ciekawą dla odbiorców, tym bardziej, że do znanych wszystkim kolęd dołączyła autorska piosenka świąteczna  "Jedna z chwil" oraz nieśmiertelny, zimowy hit "Z kopyta kulig rwie" zaśpiewany wraz ze Skaldami.

Łącząc charyzmę, energię, radość stale obecne w muzyce zespołu Enej oraz odwołania do tradycji i muzyki ludowej, otrzymujemy absolutnie niepowtarzalną i porywającą mieszankę, która z pewnością zadowoli każdego słuchacza i umili rodzinne spotkania przy świątecznym stole.








Krzysztof Herdzin – Kolędy z MACV

 Warszawska Opera Kameralna przedstawia płytę pt. „Krzysztof Herdzin – Kolędy z MACV”

aranżacje i opracowanie muzyczne: Krzysztof Herdzin

śpiewają: Krzysztof Lampert i Gabriela Legun

Dwanaście najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek w niezwykłych aranżacjach, autorstwa Krzysztofa Herdzina z udziałem Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej - Musicae Antiquae Collegium Varsoviense.

Interpretacje Gabrieli Legun i Andrzeja Lamperta przenoszą nas w wyjątkowy wymiar bożonarodzeniowych pieśni, przywołując ducha czasów Bacha, Vivaldiego, Händla i Mozarta.

Album „Krzysztof Herdzin – Kolędy z MACV” to doskonały prezent pod Choinkę, który poleca Warszawska Opera Kameralna, życząc Państwu Pięknych - pełnych wspaniałej muzyki - Wesołych Świąt.

Polskie kolędy i pastorałki wydają mi się najpiękniejsze na świecie. W USA królują rozrywkowe "Christmas Songs", w innych krajach europejskich w tradycji bożonarodzeniowej wykonuje się ludowe pastorałki, jak i popularne kompozycje: "Adeste Fideles", "Joy to The World", "Deck The Halls", "O Tannenbaum", czy najsławniejszą "Cichą Noc", powstałą w Austrii. A jednak to właśnie polskie opowiastki o Świętej Rodzinie, niektóre liryczne i melancholijne, inne uroczyste i pełne patosu, jeszcze inne krotochwilne i żartobliwe – są szczególnym skarbem kultury i naszej tradycji, lśniącym na tle innych, świątecznych propozycji ze świata. Cudowne harmonie, wpadające w ucho melodie, mnóstwo kontrastów, wśród których obok siebie pojawia się zarówno muzyka góralska, polonezy, mazury, marsze, kołysanki – są niezwykle wdzięcznym materiałem do opracowania dla kreatywnych kompozytorów i aranżerów.

Nie ma chyba stylu muzycznego, który nie pojawił się wśród aranżacji naszych kolęd i pastorałek. Od kilkudziesięciu lat, co roku pojawiają się coraz to oryginalniejsze wersje, ukazujące te przepiękne utwory w zupełnie nowym świetle. Są kolędy na ludowo, na jazzowo, rockowo, popowo, reagge, wspaniale rozpisane na olbrzymie składy symfoniczne w idiomie muzyki poważnej, a nawet współczesnej (doskonałe, choć bardzo wyrafinowane i zreharmonizowane kolędy Witolda Lutosławskiego).

Przygotowując kolędy dla orkiestry MACV Warszawskiej Opery Kameralnej postawiłem sobie cel, który okazał się dla mnie wielkim wyzwaniem. Frapującym, inspirującym i bardzo satysfakcjonującym. Postanowiłem bowiem każdy utwór oprzeć na znanym i rozpoznawalnym utworze z okresu baroku i klasycyzmu. Orkiestra Instrumentów Dawnych ma to do siebie, że czuje się komfortowo w określonej konwencji. To niższy strój (430 Hz), inne instrumenty, inna artykulacja, inna rytmika i określona interpretacja, zgodna z kanonem sprzed kilkuset lat. Spędziłem setki godzin słuchając muzyki Purcella, Bacha, Händla, Vivaldiego i Mozarta, aby odnaleźć wśród tych genialnych kompozycji fragmenty „pasujące” do harmonii i rytmiki wybranych przeze mnie kolęd. Decydując się na wykorzystanie muzyki największych kompozytorów z historii, spróbowałem w naturalny sposób połączyć ją z utworami świątecznymi z zupełnie z innego świata. Czasem oparłem się na progresji harmonicznej, innym razem na charakterystycznej melodii lub nietypowej fakturze orkiestry. W efekcie, stworzyłem 12 aranżacji kolęd, gdzie każda staje się wariacją na temat kompozycji sprzed wieków. Pozwoliło nam to wykreować kształt dźwiękowy niezwykle naturalny dla barokowej orkiestry, pozwalający jej na pozostanie w swoim świecie, z drugiej zaś strony zaskakujący elementami stylistycznymi zupełnie obcymi dla tamtych czasów, jak rozszerzona harmonia, rozwiązania typowe dla muzyki filmowej.

Nie sposób nie wspomnieć o solistach, którzy wykazali się wprost niebywałą wyobraźnią i kunsztem wokalny, odnajdując się w tym zupełnie nowym świecie muzycznym, bez precedensu w polskiej tradycji śpiewania kolęd. Gabriela Legun i Andrzej Lampert nadali tym utworom zupełnie nowy wymiar, kreując nowe, zaskakujące interpretacje.

Oddając w Państwa ręce tę nietypową wersję kolęd mam nadzieję, że odnajdą w nich Państwo wszystko to, co w muzyce najpiękniejsze. Prawdziwe emocje i prawdę.

Krzysztof Herdzin


1. Anioł pasterzom mówił (A. Vivaldi - Cztery pory roku / Jesień cz. I) – Gabriela Legun i Andrzej Lampert

2. Bóg się rodzi (G. F. Haendel - Muzyka na wodzie / Suita D-dur / Alla Hornpipe) - Andrzej Lampert

3. Jezus malusieńki (H. Purcell - Dydona i Eneasz / Lament Dydony)  - Gabriela Legun

4. Gdy się Chrystus rodzi (J. S. Bach - III Koncert brandenburski / cz. I) - Gabriela Legun i Andrzej Lampert

5. Mizerna cicha (A. Vivaldi - Cztery pory roku / Jesień cz. II) - Gabriela Legun

6. Oj maluśki (W. A. Mozart - Koncert klarnetowy A-dur / cz. II) - Andrzej Lampert

7. Gdy śliczna Panna (J. S. Bach - Aria na strunie G) - Gabriela Legun i Andrzej Lampert

8. W żłobie leży (A. Vivaldi - Koncert na mandolinę cz. I) - Gabriela Legun

9. Lulajże Jezuniu (G. F. Haendel - Lascia ch'io pianga) - Andrzej Lampert

10. Przybieżeli do Betlejem (G. F. Haendel - Mesjasz / For unto us a child is born) - Gabriela Legun i Andrzej Lampert

11. Hej w dzień Narodzenia (W. A. Mozart - Serenada nr 1 D-dir / Minuetto) - Andrzej Lampert

12. Tryumfy Króla Niebieskiego (M. Charpentier - Te Deum / Preludium) - Gabriela Legun






Kolędy świata 3

Pop-gospelowa formacja TGD po raz kolejny zabiera słuchaczy w muzyczną podróż dookoła globu.

Bożonarodzeniowe melodie z Irlandii Północnej, Brazylii, Ugandy, Armenii czy Indii przeplatają się z polskimi ("Dzisiaj w Betlejem”, "Jezusa narodzonego”, "Do szopy”), tworząc niezwykle barwną całość. Płytę otwiera ukraiński "Szczedryk”, czyli znana na całym świecie "Kolęda dzwonków”, a zamyka ją utwór "Ocaleni”, napisany pod wpływem dramatu dziejącego się od niemal roku w Ukrainie. Obok historii o narodzinach Chrystusa opowiadanej na wiele sposobów i w różnych językach (polski, angielski, staroormiański, igbo, punjabi) pojawia się modlitwa o pokój i ponadczasowe przesłanie: "kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował”.

Płyta "Kolędy Świata 3”, podobnie jak poprzednie z tej serii, może towarzyszyć słuchaczom nie tylko na Święta, ale przez cały rok. Znajduje się na niej kilka znakomitych kompozycji amerykańskich, które dzięki polskiemu tekstowi mają szansę zadomowić się w naszej kulturze, tak jak kilka lat temu słynne "Mario, czy już wiesz?”. Za sprawą pomysłów aranżacyjnych tandemu Piotr Nazaruk - Paweł Zarecki, jak i pełnej polotu gry całego zespołu instrumentalnego, tradycyjne kolędy znajdujące się na tym albumie brzmią bardzo atrakcyjnie i współcześnie. Wyjątkowym atrybutem tego projektu jest brzmienie zespołu wokalnego, który poruszając się swobodnie w różnych stylach muzycznych, wyśpiewuje modlitewne refreny z niezwykłym "żarem”.

W tym kolędowaniu na 100 głosów chórowi i solistom TGD towarzyszą znakomici goście: Ania Karwan, Kuba Badach i Mateusz Ziółko oraz dzieci z warszawskiej Szkółki TGD. Płyta ma podwójnie świąteczny charakter, ponieważ zespół TGD obchodzi w tym roku swoje 40 urodziny.

1. Szczedryk

2. Mówią ludzie/ Dzisiaj w Betlejem

3. Zostań

4. Charni chey pyar aa gya/ Jezusa narodzonego

5. Światłość świata

6. Upon a Winter’s Night/ Do szopy

7. Chi na anyi

8. Królu mój/ Wszystko Tobie

9. Mizerna cicha

10. Dobryj weczir Tobi/ Kef Kef

11. Zamieszkaj tu

12. Niebo wykrzykuj

13. Pan z nami

14. Peace on Earth

15. Ocaleni




Zbigniew Preisner i Przyjaciele - Stare i Nowe Kolędy Live Wrocław 2020

Płyta "Stare i Nowe Kolędy Live Wrocław 2020" jest zapisem koncertu, który odbył się 28 stycznia 2020r. w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

CD 1
1. Całą noc padał śnieg
2. Śpij Jezu, śpij
3. Zapowiedź Z. Preisner
4. Z tego będzie cud
5. Zapowiedź
6. Betlejem polskie
7. Zapowiedź
8. Kolęda warszawska
9. Zapowiedź
10. Uśnij, chociaż lęk zagłusza
11. Zapowiedź
12. Kolęda w drodze
13. Zapowiedź
14. Kolęda niepokoju
15. Zapowiedź
16. Zima w Betlejem
17. Zapowiedź
18. Kolęda samotnych
19. Zapowiedź
20. Kolęda dla Piotra
21. Zapowiedź
22. Zapowiedź Jan Karpiel Bułecka
23. To już pora na Wigilię
24. Zapowiedź Jan Karpiel Bułecka
25. Przybieżeli pastuszkowie na grób
26. Zapowiedź Jan Karpiel Bułecka
27. Góraliku, Góralecko

CD 2
1. Zapowiedź
2. Pierwsza gwiazdka
3. Zapowiedź
4. Kolęda na koniec wieku
5. Zapowiedź
6. Kolęda dla nieobecnych
7. Zapowiedź
8. Lulajże ojczyzno, lulaj
9. Milczysz
10. Zapowiedź
11. Kolęda dla nieobecnych [Bis]